Слушай онлайн

Фронтменът на Blur и Gorillaz Деймън Олбърн е започнал да взима наркотици по време на пика на бритпоп музиката, докато е имал връзка с певицата на Elastica Джъстин Фришман. Той заяви в интервю за списание „Q”, че е спрял да употребява наркотици в края на 90-те години.
„Мразя да говоря за хероин заради дъщеря ми, заради семейството ми”, обяви той. „Но за мен, това беше невероятно креативно. Той ме освобождаваше...Едно комбинация от това и свиренето на прости, красиви, повтарящи се неща в Африка ме промени изцяло като музикант. Открих едно чувство за ритъм...Мога само да кажа, че хероинът беше невероятно продуктивен за мен.”
Олбърн все пак подчерта, че наркотиците са „жестоко, жестоко нещо” – „Хероинът те превръща в много изолирана личност, а и като цяло, всичко от което си наистина зависим, не е хубаво.”
Той се е отказал от наркотика само с помощта на две таблетки аспирин.
Музикантът разказва и как е започнал да взима хероин (дотогава той редовно е употребявал кокаин). „Това е, което се случваше в стаята (докато живеех с Джъстин). Телевизорът беше включен, а аз си казах: `Защо не?` Никога не съм си представял, че може да се превърне в проблем.”
По време на пристрастеността си, Олбърн не е взимал хероин през уикендите, като обяви, че е бил „пет дни на хероин, и два дни без”. Този режим е определил и подхода му към правенето на музика –от понеделник до петък, през обичайното работно време, в студиото му в западен Лондон.