следва
Shine On Me
Dan Auerbach
10
Pop-out player
Woman in love
Liz McClarnoan

Честит Национален празник!

Цветя и венци се поставят пред Паметника на свободата на връх Шипка

Публикувано на 02 Март 2017
Честит Национален празник!

Трети март е националният празник на България! Днес честваме 139 години от Освобождението на страната.

По традиция на този ден се вдига националното знаме и се поставят венци на паметника на Незнайния войн в София, в паметта на българите, загинали в борбата за освобождението на Отечеството. Вечерта на площада пред Народното събрание, до паметника на Цар Освободител – Александър II се провежда тържествена заря-проверка. Гражданите поставят венци и цветя на паметника на загиналите за освобождението на България руски, финландски и румънски войници. По обяд ще се поставят цветя и венци пред Паметника на свободата на връх Шипка.

На 3 март 1878 г. в градчето  Сан Стефано е подписан мирен договор между Русия  и Османската империя. С него се слага край на Руско-турската освободителна война.

Според член 6-11 от договора, България е създадена като автономно трибунално княжество с  християнско правителство и своя войска. Границите на княжеството обхващат Северна  България (без Северна Добруджа), Тракия (без Гюмюрджинско и Одринско) и Македония (без Солунската област и Халкидическия п-в). България е населена от 4 800 000 души.

Трети март е национален празник на България от 1880 г. насам.

Ключови думи: